Komerčná výroba kyslíka a jeho použitie

Ak je to potrebné v množstvách tonáže, kyslík sa pripravuje frakčnou destiláciou tekutého vzduchu. Z hlavných zložiek vzduchu má kyslík najvyšší bod varu, a preto je menej prchavý ako dusík a argón. Tento spôsob využíva skutočnosť, že keď sa nechá stlačený plyn expandovať, ochladzuje sa.

Medzi hlavné kroky operácie patrí: 1. vzduch sa filtruje, aby sa odstránili pevné častice; (2) vlhkosť a oxid uhličitý sa odstránia absorpciou v alkáliách; (3) vzduch je stlačený a kompresné teplo sa odstraňuje bežnými chladiacimi postupmi; (4) stlačený a ochladený vzduch prechádza do cievok obsiahnutých v komore; (5) časť stlačeného vzduchu (pri tlaku asi 200 atmosfér) sa nechá expandovať v komore, pričom sa chladia cievky; (6) expandovaný plyn sa vracia do kompresora s niekoľkými následnými expanznými a kompresnými krokmi, čo nakoniec vedie ku skvapalneniu stlačeného vzduchu pri teplote -196 ° C; (7) tekutý vzduch sa nechá zohriať, aby predestiloval najskôr ľahké vzácne plyny, potom dusík, pričom zostal tekutý kyslík. Viacnásobné frakcionácie poskytnú produkt dostatočne čistý (99,5%) na väčšinu priemyselných účelov.

Oceliarsky priemysel je najväčším spotrebiteľom čistého kyslíka pri „vyfukovaní" vysoko uhlíkovej ocele - to znamená prchavých oxidoch uhličitého a iných nekovových nečistot v rýchlejšom a ľahšie kontrolovateľnom procese, ako keby sa použil vzduch. Čistenie odpadových vôd kyslíkom predstavuje prísľub účinnejšieho spracovania kvapalných odpadových vôd ako pri iných chemických procesoch. Spálenie odpadu v uzavretých systémoch pomocou čistého kyslíka sa stalo dôležitým. Tzv. LOX palivových oxidačných palív je tekutý kyslík; spotreba LOX závisí od činnosti vesmírnych programov. Čistý kyslík sa používa v ponorkách a potápačských zvonoch.

Komerčný kyslík alebo vzduch obohatený kyslíkom nahradil bežný vzduch v chemickom priemysle na výrobu chemikálií kontrolovaných oxidáciou, ako je acetylén, etylénoxid a metanol. Lekárske aplikácie kyslíka zahŕňajú použitie v kyslíkových stanoch, inhalátoroch a detských inkubátoroch. Plynné anestetiká obohatené kyslíkom zabezpečujú podporu života počas celkovej anestézie. Kyslík je významný v mnohých priemyselných odvetviach, ktoré používajú pece.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie