Vlastnosti kyslíka

Kyslík (lat. oxygenium) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku O a protónové číslo 8. Je to bezfarebný plyn. V kvapalnom a tuhom stave má svetlomodrú farbu. Zaujímavou zhodou v prírode je, že kvapalný kyslík má farbu ako modrá obloha. Dôležité je ale dodať, že tieto dva fenomény navzájom nesúvisia — obloha je modrá pre Rayleighov rozptyl a bola by modrá aj keby vo vzduchu nebol žiaden kyslík. Vo vode je slabo rozpustný. Táto skutočnosť má veľký význam pre život vodných organizmov, pretože im umožňuje dýchanie. Kyslík je veľmi reaktívny prvok. Reakcie zlučovania kyslíka s látkami sú často exotermické. Základnou vlastnosťou kyslíka je, že sa správa ako silné oxidačné činidlo. Až na halogény, vzácne plyny a niektoré ušľachtilé kovy sa kyslík zlučuje priamo so všetkými prvkami. Na začatie uvedených reakcií treba spravidla vyššiu teplotu, potom však už uvoľnené reakčné teplo stačí na ich samovoľný priebeh.

Fyzikálne vlastnosti kyslíka

Kyslík je rozpustnejší vo vode ako dusík; voda obsahuje približne jednu molekulu O2 pre každé dve molekuly N2, v porovnaní s atmosférickým pomerom približne jedna ku štyrom. Rozpustnosť kyslíka vo vode je závislá od teploty a asi dvakrát toľko (14,6 mg / l) sa rozpúšťa pri 0 ° C ako pri 20 ° C (7,6 mg / l). Pri 25 ° C a 1 štandardnej atmosfére (101,3 kPa) vzduchu sladká voda obsahuje asi 6,04 mililitrov (ml) kyslíka na liter, zatiaľ čo morská voda obsahuje asi 4,95 ml na liter. Pri 5 ° C sa rozpustnosť zvyšuje na 9,0 ml (50 percent viac ako pri 25 ° C) na liter pre vodu a 7,2 ml (45 percent viac) na liter pre morskú vodu.

Kyslík kondenzuje pri 90,20 K (-182,95 ° C, -297,31 ° F) a mrzne pri 54,36 K (-218,79 ° C, -361,82 ° F). Kvapalný aj tuhý O2 sú číre látky so svetlou nebeskou modrou farbou spôsobené absorpciou v červenej farbe (na rozdiel od modrej farby oblohy, ktorá je spôsobená Rayleighovým rozptylom modrého svetla).

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie