Vlastnosti dusíka
Značky
Chemický prvok dusík je bezfarebný, dvojatómovú plyn bez chuti a zápachu. Za normálnych podmienok je dusík chemicky neaktívny prvok. Za laboratórnej teploty sa dusík priamo zlučuje len s lítiom za vzniku nitridu lítneho Li3N, v elektrickom výboji reaguje za laboratórnej teploty tiež s fluórom za vzniku fluoridu dusitý NF3, pri zahriatí na teplotu iba 100 ° C reaguje s radiom za vzniku nitridu radnatého Ra3N2.
S ostatnými prvkami sa dusík priamo zlučuje až za podstatne vyšších teplôt, Boritanové tvorí nitrid boritý BN pri teplote cez 900 ° C, s kremíkom sa zlučuje na nitrid kremičitý Si3N4 až pri teplote 1500 ° C. Za zvláštnych podmienok reakcie sa zlučuje s vodíkom za vzniku amoniaku a s kyslíkom za vzniku celej rady oxidov.
Vlastnosti dusíkového plynu
Plynný dusík je bezfarebný, bez zápachu a bez chuti, ktorý tvorí 78% objemu atmosféry, nepomáha pri horení, je nehorľavý a nepodporuje spaľovanie.
Plynný dusík sa vo vode sotva rozpúšťa, je mierne ľahší ako vzduch a mierne rozpustný vo vode a kondenzuje pri svojom bode varu -195,8 ° C (-320,4 ° F) na bezfarebnú kvapalinu, ktorá je ľahšia ako voda.
Dusíkaté zlúčeniny sa prirodzene vytvárajú biologickou aktivitou, vytvárajú sa tiež pri vysokej teplote alebo pri miernej teplote pomocou katalyzátorov, kombinujú sa s aktívnymi kovmi, ako je lítium, horčík a titán, za vzniku nitridov pri vysokých teplotách.
Plynný dusík
je potrebný pre mnoho biologických procesov a používa sa ako hnojivo vo forme amoniaku alebo zlúčenín na báze amoniaku a zlúčeniny tvorené halogénmi a niektorými organickými zlúčeninami môžu byť výbušné.
Plynný dusík nie je inertný plyn, vytvára oxid dusnatý a oxid dusičitý s kyslíkom, amoniak s vodíkom a sulfid dusíka so sírou.
Plynný dusík sa používa v priemysle, ako je spracovanie ropy, chemikálie, farmaceutiká, sklo a výrobné procesy, výroba ocele a rafinácia iných kovov, buničina, výroba papiera a používa sa v zdravotníctve.
Plynný dusík sa môže označovať ako LIN alebo LN v jeho kvapalnej forme a GAN alebo GN v jeho plynnej forme. Plynný dusík sa oceňuje na inertnosť a používa sa na ochranu potenciálne reaktívnych materiálov pred kontaktom s kyslíkom.
Plynný dusík nereaguje ľahko s mnohými prvkami, pretože je neaktívnym prvkom, má neutrálny účinok na lakmusový papier a môže sa skondenzovať do skvapalneného stavu.
Keď sa kvapalný dusík odparuje a zohreje na teplotu okolia, absorbuje veľké množstvo tepla a kombinácia inertnosti a jeho intenzívne chladného počiatočného stavu robí z kvapalného dusíka ideálne chladivo pre určité aplikácie, ako je napríklad zmrazenie potravín.
Kvapalný dusík
sa používa na chladenie materiálov, ktoré sú citlivé na teplo alebo normálne mäkké, aby sa umožnilo obrábanie alebo štiepenie, ako sú pneumatiky, plasty, niektoré kovy a farmaceutiká, takže tekutý dusík sa oceňuje pre chlad a inertnosť.
Plynný dusík sa kombinuje so zapálenou horčíkovou stuhou za vzniku bielej látky, ktorá reaguje s vodou vytvárajúcou plynný amoniak, ktorý má štipľavú vôňu.
Plynný dusík sa vyrába vo veľkých objemoch v plynnej aj kvapalnej forme kryogénnou destiláciou a kryogénne procesy môžu produkovať veľmi čistý dusík.